Blog

 • Bratislava potrebuje konečne ľahké metro

  Zaplavenie Bratislavy autami bude v nasledujúcich rokoch možné ráznejšie vyriešiť len posilnením mestskej hromadnej dopravy.

  16. november 2021 Juraj Draxler
 • Náš rast narazil na limity. Ďalší rozvoj si žiada začať s hospodárskym plánovaním

  Slovensko mnoho rokov využívalo jednoduchý konvergenčný potenciál globalizácie podporovaním prílevu zahraničných investícií. Tento potenciál sa však už do značnej miery vyčerpal. Ďalšia konvergencia si bude vyžadovať výraznú premenu nášho hospodárskeho modelu.

  11. november 2019 Brian Fabo
 • Neproduktívna debata o produktivite práce

  Ekonomická komunita na Slovensku žila vďaka vládnym návrhom veľkú časť leta a skorej jesene debatami o minimálnej mzde a následne priemernej mzde. K tejto téme sa vyjadril takmer každý, no najhlučnejšie boli bezpochyby think-tanky obhajujúce a propagujúce jej zmrazovanie či znižovanie, čo vyhovuje súkromnému sektoru.

  21. október 2019 Jakub Dovčík
 • Slovensko potrebuje viac ekonómov a menej účtovníkov

  Jedna z prvých vecí, ktoré študentom na britských univerzitách vysvetľujú na hodinách mikroekonómie, je princíp „ceny príležitosti“. Zjednodušene ide o to, že hodnota niečoho, napríklad produktu či služby, nie je len v tom, akú hodnotu pre nás má istá vec, ktorú si kúpime alebo skonzumujeme, ale taktiež aj negatívna hodnota toho, čo by mohlo byť namiesto tejto voľby skonzumované alebo kúpené.

  21. október 2019 Jakub Dovčík
 • Prečo radšej Pasteur než Bohr či Edison

  Súčasťou predvolebných programov mnohých politických strán bývajú aj zmienky o inovačnej alebo vednej politike. Nie je to najatraktívnejšia téma, nakoľko si ju štandardný volič vie len s ťažkosťami predstaviť a tak jej politické strany venujú pomerne málo pozornosti.

  21. október 2019 Jakub Dovčík
 • Krajina potrebuje strategické rámce

  Slovenská republika od svojho vzniku periodicky zažíva vlny reforiem, ktoré sa týkajú rôznych častí verejnej politiky. V rozvoji krajiny pritom badať dlhodobý paradox. Na jednej strane už v 90. rokoch bolo Slovensko práve pre ochotu podujať sa na radikálne zmeny občas označované ako jeden z východeurópskych tigrov.

  14. október 2019 Juraj Draxler